Заочна подорож

«Водно-болотні угіддя Семенівського району»

Тур О. 2 лютого був Всесвітній день водно-болотних угідь.

Сахневич В. 2 лютого в 1971 році розпочала свій відлік Конвенція про водно-болотні угіддя, відома під назвою Рамсарська конвенція за назвою міста заснування – Рамсар, що в Ірані.

Тур О. У 2013 році за пропозицією Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом “Водно-болотні угіддя зберігають воду”.

Сахневич В. «Вода є рушійною силою природи!» сказав відомий Леонардо да Вінчі.

Тур О. Вода все об’єднує. Від джерела до моря і через нескінченний цикл кругообігу вода з’єднує усі куточки планети Земля.

Сахневич В. Рамсарська конвенція визначає, що водно-болотні угіддя займають ключові позиції у цьому взаємозв’язку, і розумне використання водно-болотних угідь має важливе значення для сталого управління водними ресурсами.

Тур О. Основною метою відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь у 2013 році є підвищення обізнаності людей щодо взаємозалежності між водою і водно-болотними угіддями, бо вони є фільтром і постачальником води для більшості водних артерій планети.

Сахневич В. Існує тісний взаємозв’язок між здоровим функціонуванням водно-болотних екосистем та здоров’ям людини, так скорочення цих екосистем, може потягнути за собою, як приклад, скорочення життя більш як 3 мільйонів людей кожного року.

Тур О. 29 жовтня 1996 року після схвалення Верховною Радою відповідного закону, Україна поновила своє членство з часів СРСР і входить в число 163 країн – Договірних сторін Конвенції.

Сахневич В. До Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення входять 33 таких угідь України, загальною площею 678 тис. га.

Тур О. На території Полтавської області густа гідро мережа середніх та малих річок обумовила формування на ділянках їхніх заплав цінних водно-болотних угідь. Відкриті заболочені землі займають майже 86 тис. га (3 % території).

Сахневич В. Найбільші площі водно-болотних угідь зосереджені у Глобинському, Семенівському, Кобеляцькому, Кременчуцькому, Оржицькому та Пирятинському районах.

Тур О. На Полтавщині розташовано 58 гідрологічних заказників серед них 7 об’єктів загальнодержавного значення:

v «Середньосульський» - Лохвицький район;

v «Великоселецький» і «Плехівський» - Оржицький район;

v «Куквинський» - Пирятинський район;

v «Солоне», «Гракове», «Рогозір куток» - Семенівський район.

Сахневич В. Три гідрологічні пам’ятки природи загальною площею 2,4 га: «Джерело мінеральної води на території парку» і «Мінеральне джерело» - Миргородський район; «Криниця Петра-І» - Полтавський район.

Тур О. Найцінніші водно-болотні угіддя Полтавщини охороняються у межах регіональної природно-заповідної мережі, зокрема на території національних природних парків “Пирятинський” та “Нижньосульський”, регіональних ландшафтних парків “Нижньоворсклянський” та “Кременчуцькі плавні”, а також заказників “Білецьківські плавні”, “Великоселецький”, “Михнівський”, “Рогозів куток”, “Малоперещепинський”, що мають загальнодержавне значення.

Сахневич В. Перед вами карта Семенівського району, на якому ви бачите Нижньосульський природний парк, в який входить ландшафтний заказник Сулинський, гідрологічні заказники Рогозів кут, Солоне та Гракове.

Тур О. Ландшафтний заказник "Сулинський"- найбільший за площею (23290 га) серед заказників та всіх існуючих заповідних територій в Полтавській області. Розташований на території Сулинської затоки та Кременчуцького водосховища в межах двох районів - Глобинського (околиці сіл Святилівка і Бровари) та Семенівського, околиці сіл Погребняки і Горошине.

Сахневич В. На території заказника представлені типові заплавні комплекси рослинності: високотравні та низькотравні болота, прибережно-водна і водна рослинність, справжні та засолені луки, заплавні ліси.

Тур О. Ми не маємо на меті познайомити вас з усіма видами рослинного і тваринного світу цього заказника, але деякі його представники заслуговують на увагу.

Сахневич В. На території заказника ростуть рідкісні орхідеї - зозулинець болотний та пальчатокорінник м'ясо-червоний.

Тур О. На території заказника можна зустріти 249 видів наземних хребетних. Серед них відмічено 18 видів, занесених до Червоної книги України, 6 видів, занесених до Європейського червоного списку та 24 регіонально-рідкісних.

Сахневич В. Птахів тут зустрічається 191 вид, що складає 61,8% від загальної кількості видів птахів, будь-коли зафіксованих на території Полтавської області. Серед них відмічено 14 видів, занесених до Червоної книги України, 2 види, занесених до Європейського червоного списку та 23 регіонально-рідкісних. Причому, орлан-білохвіст одночасно належить до Червоної книги України та європейського червоного списку.

Тур О. Із найбільш цікавих звірів тут можна зустріти норку європейську, яку занесено до Червоної книги України, ондатру, лисицю звичайну, кабана та інших.

Сахневич В. «Солоне» - гідрологічний заказник загальнодержавного значення, який є комплексним і складається з трьох частин. Заказник цікавий своїми болотами і лугами з їх своєрідною рослинністю, яка представляє Лівобережний лісостеп.

Тур О. Солоне займає 400 га площі Семенівського району Полтавської області і знаходиться між селами Оболонь і Погребняки.

Сахневич В. Ділянка болота з суцільними чагарниками очерету і рогозу вузьколистого – це, так зване, «Велике кільце» заказника.

Тур О. Рогозово-камишові хащі є улюбленим місцем гніздування водоплавного птаха і нересту риби. Тут зростає комахоїдна рослина - пухир звичайний, є водяний жовтець Ріона, ряска горбата.

Сахневич В. На землях «Малого кільця» зростає куга, яка відома ще як очерет озерний. Ця рослина вважається корисною і використовується людиною в багатьох галузях. У західній частині ділянки зустрічаються тризубець морський, молока приморська, ситник Жерарда, солончакова айстра звичайна.

Тур О. «Бічний відріг» - це третя ділянка заповідника, він примикає до «Великого кільця» і є солонцюваті лугами. Серед рослинності домінує куга Табернемонтана. Тут зустрічаються регіонально рідкісні рослини – пирій подовжений і подорожник солончаковий

Сахневич В. Гідрологічний заказник загальнодержавної значення "Гракове" розташований в околицях сіл Оболонь, Новоселиця Семенівського району Полтавської області на площі 500,0 га знаходиться у віданні Оболонської і Товстівської сільських рад.

Тур О. Основні площі заказника зайняті луками, розташованими по периферії обводнених ділянок. Рослинність лук середнього рівня представлена угрупованнями мітлиці розставленої, гіацинтика блідого та дивини фіолетової, вівсяниці східної.

Сахневич В. Гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Рогозів кут" розташований в околицях сіл Худоліївка і Новий Калкаїв. Площа 1600 га. Знаходиться у віданні Худоліївської та Наріжанської сільських рад.

Тур О. Значні площі на території заказника займають високотравні болота. Вони представлені суцільними заростями, найчастіше очерету звичайного, а також рогозу вузьколистого та широколистого і куги озерної. По периферії цих угруповань розвивається болотне різнотрав'я - з підмаренника болотного, м'яти болотної, вербозілля звичайного.

Сахневич В. На території заказника зустрічається 33 види ссавців. Це складає 50,0 % від загальної кількості видів звірів Полтавської області. Серед них відмічено 4 види, занесені до Червоної книги України та 4 види занесені до Європейського червоного списку. Причому, видра одночасно належить до Червоної книги України та Європейського червоного списку.

Тур О. Плазуни, що зустрічаються в заказнику: ящірка живородка, черепаха болотна, вуж звичайний і ящірка прудка.

Сахневич В. Із найбільш цікавих звірів тут можна зустріти куниць кам'яну та лісову ондатру, лисицю звичайну, кабана та інші.

Тур О. Виключне екологічне значення водно-болотних угідь полягає у тому, що це – місця перебування багатьох видів рослин, тварин і риб, природні резервуари й фільтри очищення води.

Сахневич В. Реалізація на практиці пріоритетів щодо поліпшення збереження водно-болотних угідь можлива лише за умови об’єднання зусиль усіх державних та недержавних установ та організацій, всього населення країни.

Тур О. І всі ми маємо цього прагнути, бо інакше не зможемо подолати нищівні для довкілля країни тенденції, що можуть вилитись в катастрофічні явища для всієї планети.

Сахневич В. Сподіваємося, що Ви приєднаєтеся до нас і зробите свій внесок у збереження та відтворення надзвичайно цінних для усіх людей водно-болотних угідь.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

  • RobertVode

    2015-12-07 17:54:43

    Наша компания Профконсалтинг предоставляет высококачественные бухгалтерские услуги для фирм, индивидуальных предпринимателей и физических лиц. Компаниям мы предлагаем данные услуги: консультации по налогообложению, составление и сдача бухгалтерской и налоговой отчетности, [url=http://prof-consulting.org/]расчет заработной платы в рф[/url] расчет зарплаты, оформление и сдача отчетов в фонды, восстановление налогового и бухгалтерского учета, оптимизация налогов, ведение экспортно-импортной документации, оценка профессионализма сотрудников компании, подбор кадров и остальные услуги...